Gyászos az építőipar teljesítménye
2023 decemberében az építőipari termelés volumene az előző évhez képest 4,3 százalékkal csökkent – jelentette a KSH. Az adatok szerint az épületek építésének termelése 6,0 százalékkal, míg az egyéb építményeké 0,5 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor az épületek építésében 8,8 százalékos, míg az egyéb építmények építésében 2,2 százalékos növekedés volt tapasztalható. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 13,6 százalékkal csökkent.
Az új szerződések volumene 0,6 százalékkal nőtt, ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 0,1 százalékkal csökkent, míg az egyéb építményekre vonatkozó szerződések 2,0 százalékkal emelkedtek. Azonban a jövőre nézve aggasztó, hogy december végén az építőipari vállalkozások szerződésállománya 23,5 százalékkal csökkent. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 20,2 százalékkal, míg az egyéb építményeké 26,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
2023 negyedik negyedévében az építőipar termelői árai 9,2 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az egyéb építmények építésében és a speciális szaképítésben az árak hasonló mértékben (9,9 és 9,7 százalékkal), míg az épületek építésében valamivel mérsékeltebben (7,7 százalékkal) nőttek. A KSH megjegyezte, hogy a költségek növekedése, különösen a munkabérek emelkedése, árfelhajtó hatású volt, de a megrendelések visszaesése mérsékelte ezt a hatást. Az építőipar árai 1,0 százalékkal nőttek az előző negyedévhez képest.
Decemberben, novemberhez viszonyítva, a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok alapján az építőipar termelése 5,1 százalékkal nőtt.
Az év egészében az építőipar termelése 5,0 százalékkal csökkent 2022-höz képest. Az épületek építése 5,6 százalékkal, míg az egyéb építményeké 3,8 százalékkal esett vissza. Az új szerződések volumene 11,2 százalékkal csökkent, ezen belül az épületekre vonatkozó szerződések volumene 16,0 százalékkal, az egyéb építményeké pedig 4,4 százalékkal esett vissza. Január és december között az építőipar termelői árai átlagosan 15,9 százalékkal nőttek az előző évhez képest.
Juhász Attila, a Piramis Építőház Kft. ügyvezetője és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke szerint a 2023-as év termelési volumene az előző évhez képest csökkent, és valószínűleg 2024 első három negyedévében is hasonló helyzetben lesz. Növekedés csak az év végén várható. A lakásépítés gyorsabb fellendülése lehetséges, mivel a kamatok csökkenése és az építőanyagok árcsökkenése, valamint a támogatások javíthatják az építési kedvet.
A novemberi adatokhoz képest az új szerződések volumene emelkedett, ami kedvező jel, mivel 2022 óta először tapasztalható, hogy két egymást követő hónapban is növekedést mutatnak. Azonban az építőiparban lassú az átfutás, így a megkezdett építkezések volumenének növekedése csak 3-4 negyedév múlva jelentkezik az ágazati kibocsátás növekedésében, így a szektor teljesítménye csak 2025-ben kezdhet emelkedni.
A 2023 utolsó negyedévében csökkent az építőanyagok forgalma, különösen a szerkezetépítéshez és tetőfedéshez használt anyagok esetében. A falazóelemek forgalma 48 százalékkal esett vissza. Az építőipari árak 2024 első negyedévében várhatóan 5-6 százalékkal emelkednek, amelyet az év eleji szokásos áremelkedés és a növekvő szállítási költségek okoznak. A lakásépítések esetében a kamatok csökkenése és a kedvezményes hitelek növelhetik az építkezési kedvet, míg a magasépítésben a csökkent állami megrendelések továbbra is hátráltathatják a szektor növekedését.